Zorganizowanie udanej imprezy rodzinnej to nie małe wyzwanie. Zamówienie cateringu okolicznościowego na pewno pomoże Ci zadziałać na podniebienia gości. Serwowanie pysznych przekąsek, dań ciepłych czy deserów to podstawa, kiedy spotka się rodzina i długimi godzinami siedzi przy wspólnym stole. Co jednak jeszcze jest ważne? O czym pamiętać, kiedy osobiście rozkładasz jedzenie na stole? Jak zadbać o odpowiednią oprawę?

 

Przed zaproszeniem gości do stołu, upewnij się, czy niczego nie zabraknie gościom podczas jedzenia: 

  • Komplet sztućców — upewnij się, czy przy każdym talerzu jest komplet sztućców do każdego dania podanego na stole. Nie tylko nóż i widelec. Jeśli  podajesz zupy, zapewnij łyżkę, jeśli deser to widelczyk do ciasta lub łyżeczkę. 
  • Sztućce do nakładania — sprawdź, czy w sosach, ziemniakach, zupach, sałatkach są odpowiednie sztućce, które zapewnią łatwe nakładanie dań na talerz.
  • Serwetki — to must have, o którym niestety wielu gospodarzy zapomina. Serwetka materiałowa przy talerzu lub ogólnodostępne jednorazowe serwetki w zbiorczym pudełku są bardzo ważne na imprezie z jedzeniem. Niezależnie, czy serwujemy posiłki ciepłe z talerza, czy szybkie przekąski finger-food, serwetka może się przydać.
  • Szklanka i kieliszek — jeśli planujesz imprezę alkoholową, podaj osobne szkło do alkoholu i osobne do wody czy soku. Pamiętaj, że nie każdy gość będzie pił, a inni podczas długiej imprezy będą chcieli wypić zarówno wino, jak i szklankę wody.

 

Jeśli chcesz być pro i jeszcze lepiej obsłużyć gości:

  • Podgrzewacze dań ciepłych — jeśli serwujesz ciepłe jedzenie warto, aby stały one w specjalnych podgrzewaczach, które zapewnią, że będą ciepłe do końca imprezy.
  • Wykałaczki — lepiej, żeby się nie przydały, ale w dobrym guście jest udostępnienie ich dla gości w razie, gdyby kawałek jedzenia utkwił między zębami. Mały Tip Savoir-vivre, jeśli będziesz gościem, wyjdź z wykałaczką w bardziej ustronne miejsce — najlepiej do toalety. 
  • Dekoracje stołu — zadbaj o wystrój, chociaż w podstawowej formie. Świetnie sprawdzają się kwiaty i świeczki. Podaruj sobie zapachowe świece, kiedy to jedzenie wabi zapachem. Jednak sam blask zwykłej białej świecy na pewno wprowadzi gości w nastrój.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość przestrzeni dla gości, aby wygodnie im się jadło. Nie stawiaj jedzenia przy samych talerzach. Lepiej częściej wymieniać półmiski niż zastawić cały stół.

 

Jeśli nie masz pomysłu na obsługę gości i wolisz skupić się na rozmowie i świętowaniu, możesz zamówić nasz catering okolicznościowy razem z obsługą.

Wówczas my zadbamy o wszystko, a Ty możesz skupić się na świętowaniu z gośćmi.