Usługa cateringu polega na przygotowaniu i dostawie posiłków zamówionych przez klienta. Może być to zarówno catering okolicznościowy na przyjęcie w gronie rodziny, catering biznesowy na spotkanie firmowe bądź pełnowartościowy catering dietetyczny. Wszystkie te rodzaje cateringu łączy tzw. Dobra Praktyka Cateringowa. Czym ona jest, jakie ma założenia oraz cel?

________________________________________________________________________________________________________________________________________

Dobra Praktyka Cateringowa

Dobra Praktyka Cateringowa (DPC) to zbiór zasad i wymogów, które muszą przestrzegać wszystkie lokale gastronomiczne oraz firmy cateringowe. DPC określa wytyczne co do:

  • przyrządzania,
  • przechowywania,
  • transportu potraw.

Postępowanie zgodnie z zasadami DPC zapewnia przygotowanie posiłków smacznych, ale również bezpiecznych dla zdrowia konsumenta.

Zasady Dobrej Praktyki Cateringowej

Zasady Dobrej Praktyki Cateringowej opisują między innymi sposób selekcji składników potrzebnych do przygotowania potraw, a także wytyczne co do przyrządzania oraz przechowywania posiłków. Tyczy się to także ich transportu i sposobu serwowania. 

Wybierane składniki muszą być doskonałej jakości, bez zanieczyszczeń, które narażałyby zdrowie lub życie konsumenta. 

Kolejną kwestią jest sposób przechowywania potraw. Dania przyrządzone wcześniej, niepoddane obróbce termicznej, należy schłodzić. Przechowywane w chłodziarce potrawy muszą być wykorzystane w ciągu 48 h od ich schłodzenia.

wartości. Potrawy zimne i ciepłe muszą być przechowywane i przewożone we właściwej temperaturze – 4 stopnie Celsjusza dla potraw serwowanych na zimno oraz 60 stopni Celsjusza dla potraw serwowanych na ciepło.

Transport posiłków powinien odbywać się w bezpiecznych warunkach tak, aby do jedzenia nie dostały się zanieczyszczenia lub by dania nie straciły swoich

Serwowanie w pełni przygotowanego jedzenia nie może się obyć bez naczyń, podgrzewaczy czy bemarów, które pozwalają na utrzymanie odpowiednich temperatur posiłków.

Należy jednak pamiętać, że Dobra Praktyka Cateringowa to nie tylko bezpieczeństwo, ale także walory smakowe potraw, apetyczny wygląd oraz bogactwo składników odżywczych. Posiłki zgodne z powyższymi wytycznymi znajdziesz w menu cateringu od Canapa Catering & More w Bydgoszczy!